Makarska
Makarska har alltid varit centrum i regionen känd som Makarska Riviera. I den lilla staden med sin medeltida arkitektur bor idag ca 15000 människor. I Makarska finns ett utbud som kan tillfredställa både gamla som unga. Längst den två kilometer långa stranden, ligger strandpromenaden i skuggan av pinjeträd. Längst strandpromenaden ligger hotellen och pensionaten. Den del som ligger närmast stadens centrum sjuder på sommaren av liv. Här finns en marknad där man kan hitta allt från fotbollströjor, solglasögon och skor till souvenirer och allt som behövs till stranden. För barnen finns även ett litet tivoli med popcorn- och glasstånd.
Ju senare det blir på kvällen, desto livligare blir stadens gator när kaféer, restauranger och diskotek fylls av semesterfirande turister och bofasta. Under sommaren kan man heja på sina favoriter i t.ex. Gatubollstävlingen eller den humoristiska ”Rund mot smal” tävlingen. Njut av stämningen under Sommarkarnivalen och ta del av festivalen ”Fiskarens natt”, där de lokala männen tävlar om vem som gör den bästa Brodetton, en mustig soppa med havets alla frukter.
Är man ute efter en lite mindre och lugnare semesterort ,består Makarska Riviera, förutom huvudorten Makarska, av ett antal små, mysiga byar. Rivieran börjar vid Brela, några kilometer norr om huvudorten och Gradac runt 45 kilometer söder ut. Alla dessa byar ligger i naturliga bukter mellan bergskedjan och det dalmatiska havet. På vår och höst är dessa byar perfekta för den som vill varva ner och vandra längst strandpromenaderna som ofta sträcker sig flera kilometer och ofta förbinder städerna med varandra.
Boka flygbiljett till Split kan ni göra här eller ring oss på 031-20 38 20.
Hos oss kan ni också boka paketresor. Ring oss eller sök din paketresa genom att klica på fliken Paketresa i bokningsmotorn till vänster.
Mer om städerna på Makarska Riviera kan ni läsa på Kroatienguiden eller ring oss så hjälper vi dig boka den bästa flygbiljetten till Split.
Paketresa med Grand Tours
Vår samarbetspartner Grand Tours erbjuder erbjuder en paketresa till staden Makarska. Hotellet, Dalmacija, ligger direkt vid strandpromenaden. I resorna ingår frukostpension, middagar inkl. måltidsdryck, stadsrundtur. En reseledare från Grand Tours följer med.
Avr från Stockholm, Köpenhamn 8/5, 15/5, 22/5, 29/5 m.fl. Pris fr. 7. 245:-


